×
Home O mnie Przewodnictwo Skitouring Narciarstwo Kontakt

Skitouring

Narciarstwo wysokogórskie ma ponad stu letnią tradycję. Fascynacja tymi unikatowymi górami pokrytymi śnieżnym puchem ciągle trwa. Kontakt z przyrodą ,zmaganie się z własnymi słabościami w surowym klimacie górskim,to ogromna satysfakcja. Zachęcam do spróbowania swoich sił.
Piękne widoki, ciekawe zjazdy i swoboda w poruszani się na nartach skitourowych, daje wiele możliwości. Poznaj niezwykłą formę górskiej aktywności. Cisza, wspaniałe widoki, dzika przyroda.
Górska przygoda z dala od wyratrakowanych tras narciarskich. Wyzwanie dla tych,którzy pragną nauczyć się lub doskonalić technikę podejścia i zjazdu poza przygotowanymi trasami.
Poznaj klimat dawnych wycieczek narciarskich. Max liczba uczestników wycieczki skitourowej to 6 osób.

Co należy zabrać ?
plecak 30-40l, apteczka osobista (bandaż elastyczny, kompres gazowy, folia NRC, leki przeciwbólowe, leki własne.
ubiór zimowy w tym: bielizna termoaktywna, polar lub podobne, nieprzemakalna kurtka, dwie pary rękawiczek.
sprzęt do skituringu (narty z wiązaniami, foki, buty skiturowe, kijki)
termos z ciepłym napojem, kanapki, batoniki energetyczne
raki, czekan*
kask*
ABC lawinowe (detektor, sonda, łopatka)*
okulary przeciwsłoneczne
czołówka + zapasowe baterie
kijki trekingowe
ubezpieczenie NNW

*) uzupełniamy braki sprzętowe
**) Polecanie wypożuczalnie na terenie Zakopanego: TatraTrade oraz YurtBar




Rakoń 1879 m. npm

Wyprawę rozpoczynamy na Polanie Chochołowskiej, przy schronisku PTTK. Stromy szlak prowadzi przez las na szczyt Grzesia. Szeroką granią zwaną Długim Upłazem przemieszczamy się w stronę Rakonia, skąd roztacza się niesamowity widok na Tatry Zachodnie polskie i słowackie. Pięknie prezentuje się Wołowiec i Grań Rohaczy. Wymagający zjazd (ok. 4km) do Dol. Wyżniej Chochołowskiej, polecam dla zaawansowanych narciarzy.



Hala Stoły 1412 m. npm

Duża spadzista polana, na której stoi kilka zabytkowych szałasów pasterskich, najpiękniejszych jakie zachowały się w Tatrach. Oryginalny widok na otoczenie Dol. Kościeliskiej, Czerwone Wierchy oraz Giewont. Łatwa wycieczka skitourowa rozpoczynająca się u wylotu Dol. Kościeliskiej, w Kirach.



Hala Gąsienicowa

Trasa wiedzie z Kuźnic, przez Dol. Jaworzynki, do schroniska Murowaniec. Hala Gąsienicowa stanowi największy węzeł szlaków narciarskich, które zbiegają się w okolicy schroniska. Z tego miejsca można wyruszyć na wyskogórskie wyprawy i poczuć majestat surowych gór. Na początek proponuję wycieczkę do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Widoki na Orlą Perć, Świnicę i Kościelec na długo pozostaną w pamięci.



Kopa Kondracka 2005 m. npm

Podejście rozpoczynamy z Kuźnic przez Kalatówki na Halę Kondratową. Mijamy urokliwe schronisko, w którym warto odpocząć przed stromym podejściem na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Z przełęczy piękne i rozległe widoki na słowacką Dol. Cichą i Tatry Wysokie. Kontynuujemy podejście na Kopę Kondracką lub krótszy wariant -zdobywamy Suchy Wierch Kondracki. Długi zjazd na stromo opadającym stoku, wynagrodzi trudy wyprawy.



Kasprowy Wierch 1987 m. npm

Jest najsłynniejszą górą narciarską w Polsce. Pierwsi narciarze zdobyli ten szczyt ponad 100 lat temu. W chwili obecnej Kasprowy Wierch stał się celem dla wielu miłośników wycieczek skitourowych. Wyprawę rozpoczynamy w Kuźnicach i podążamy dnem Dol Goryczkowej.Trasa jest długa, urozmaicona i zakończona atrakcyjnym zjazdem do Kotła Gąsienicowego. W schronisku Murowaniec -zasłużony odpoczynek i pyszna szarlotka.



Czerwone Wierchy 2000+ m. npm

Jedno z najpiękniejszych tatrzańskich przejść narciarskich w okolicy Zakopanego. Całodzienna wyprawa , wymagająca dobrej pogody i kondycji uczestników. Zdobywamy cztery kopulaste szczyty, o wysokości ponad 2000 m.n.p.m. Przepiękna sceneria krajobrazowa, długi kilkukilometrowy zjazd. Podczas mgły- trasa bardzo niebezpieczna. Wycieczkę na Czerwone Wierchy polecam dla wytrwałych narciarzy.



Świnicka Przełęcz 2051 m. npm

Piękne widokowo przejście graniowe od Kasprowego Wierchu, przez Beskid i Liliowe w stronę Świnicy. Biegnie tędy granica polsko-słowacka i doskonale prezentuje się rozległa Dolina Cicha. Na Świnickiej Przełęczy czeka na nas niemała przeszkoda- nawis śnieżny! Zjeżdżamy stromym żlebem (ok. 40 stopni nachylenia) do Zielonego Stawu Gąsienicowego, a następnie do schroniska Murowaniec. Zjazd dla zaawansowanych narciarzy!



Przełęcz Karb 1853 m. npm

Wycieczka na Przełęcz Karb odsłania przed nami to, co najpiękniejsze w Tatrach zimą. Cudowna Dolina Gąsienicowa przykryta puchem śnieżnym, otoczona majestatycznymi szczytami Świncy, Kościelca i Skrajnej Turni. Wyprawę rozpoczynamy od Kasprowego Wierchu lub od schroniska Murowaniec. Polecam każdemu miłośnikowi skitourów, a dla odważnych zjazd bardzo stromym żlebem (ok. 40 stopni nachylenia). Można wybrać łagodniejszy wariant drogi powrotnej.



Przełęcz Zawrat

To najpopularniejsze wśród narciarzy wysokogórskich przejście pomiędzy Dol. Gąsienicową, a Dol. Pięciu Stawów Polskich. Trasa prowadzi od schroniska Murowaniec do Czarnego Stawu Gąsienicowego, następnie wspinamy się w kierunku Zmarzłego Stawu i stromym żlebem podchodzimy na Przełęcz Zawrat. Wycieczkę polecam wyłącznie doświadczonym narciarzom. Oprócz kondycji wymaga bardzo dobrego opanowania techniki zjazdowej w trudnym terenie górskim i umiejętności posługiwania się sprzętem wysokogórskim (raki, czekan).



Dolina 5 Stawów Polskich

To najpiękniejsza dolina w całych Tatrach. Jest bardzo słoneczna i malownicza, otoczona skalistymi szczytami. Narciarskie tereny są tu znakomite i urozmaicone, a pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo, dzięki wysokiemu położeniu. Najłatwiejszy szlak do Dol. Pięciu Stawów wiedzie od Palenicy Białczańskiej, obok Wodogrzotów Mickiewicza, następnie Dol. Roztoki poza Niżnią Kopkę. Od schroniska można wybrać się na łatwy spacer do Dol. pod Kołem lub trudniejszą wyprawę na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).

xxxxx

Projekt i wykonanie: Mateusz Dynda

Copyright: Magdalena Stoch 2024