Tatry to piękne i unikatowe góry o charakterze alpejskim. Te najwyższe góry Polski posiadają strzeliste szczyty, polodowcowe turkusowe stawy i tajemnicze jaskinie. Malownicze doliny, zimowe rwące potoki i dzika przyroda zachęcają do pieszych wędrówek. Zapraszam na wycieczki w najpiękniejsze rejony Tatr. Dobór trasy dopasowany będzie do Państwa potrzeb i umiejętności.
Pierwszy polski styl narodowy w architekturze powstał na przełomie XIX i XX stulecia i został nazwany Stylem Zakopiańskim. Jego twórcą był Stanisław Witkiewicz, który wzorował się na podhalańskim budownictwie ludowym. Najcenniejsze zabytki to:
- Willa Koliba 1892r.
- Willa Oksza 1895r.
- Dom Pod Jedlami 1896r.
- Willa Czerwony Dwór 1901r.
- Kaplica w Jaszczurówce 1907r.
- Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Zapraszam na spacer po „starym” Zakopanem gdzie zetkniemy się z historią i kulturą tego wyjątkowego miasta.
Jedna z najbardziej urokliwych dolin w Tatrach Zachodnich. Jako pierwsi penetrowali dolinę górnicy już XVI w. którzy wydobywali tutaj rudy srebra, miedzi i żelaza. Podczas wędrówki wzdłuż Potoku Kościeliskiego podziwiamy skalne bramy, Lodowe Źródło i tajemniczy Wąwóz Kraków. Warto odwiedzić góralską bacówkę i skosztować regionalnych oscypków. Dużą popularnością cieszy się oświetlona Jaskinia Mroźna, udostępniona turystycznie oraz Smocza Jama. Zwieńczeniem wycieczki będzie schronisko na Hali Ornak i wspaniały widok na najwyższy szczyt w okolicy - Bystra.
Malownicza dolina reglowa, sięgająca północnej ściany Giewontu. Szlak rozpoczyna się na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem i biegnie do polany, gdzie stoją zabytkowe szałasy pasterskie. Po krótkim odpoczynku w "Herbaciarni" można podziwiać wodospad Siklawica, lub udać się na Sarnią Skałę. Niesamowity widok na Tatry i Kotlinę Zakopiańską, a Śpiący Rycerz jest na wyciągnięcie ręki. Zejście Doliną Białego obok rwącego potoku, który zaprowadzi nas pod największą skocznię narciarską - Wielką Krokiew.
Łatwo dostępny szczyt zwłaszcza od strony Toporowej Cyrhli, położony u stóp pięknej polany zwanej Skupniową. Urokliwe miejsce ze względu na zabytkowe szałasy pasterskie i górską przyrodę. Z wierzchołka roztacza się cudowny widok na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Podhale. W drodze powrotnej przechodzimy obok Wywierzyska Olczyskiego, jednego z największych w Tatrach, skąd wypływa około 600 litrów wody na sekundę. Przez Nosalową Przełęcz przedostajemy się do Kuźnic - dawnego ośrodka hutniczego.
Wzięła nazwę od góralskiego rodu Gąsieniców, który wypasał tu owce przez kilka wieków. Hala Gąsienicowa stanowi największy węzeł szlaków, które zbiegają się w okolicy schroniska Murowaniec 1500 m. npm. Z tego miejsca można wyruszyć na wysokogórskie wyprawy, podziwiać turkusowe stawy i strzeliste szczyty Tatr Wysokich. Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym każdy poczuje majestat wysokich gór. Widoki na Świnicę, Kościelec i Kasprowy Wierch na długo pozostają w pamięci.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach skąd wyjeżdżamy kolejką linową na Kasprowy Wierch. Główną granią tatr podążamy w kierunku Czerwonych Wierchów położonych powyżej 2000 m. npm. Jest to grupa czterech wielkich kopulastych szczytów leżących na granicy Polsko - Słowackiej. Tereny te upodobały sobie kozice gdzie przy odrobinie szczęścia można obserwować całe stada. Łagodna lecz długotrwała trasa dla wytrwałych turystów.
To jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr Polskich, zwieńczony 15 - metrowym krzyżem, wzniesionym przez górali w 1901r. Od południa wydaje się łatwo dostępny, natomiast od strony Zakopanego tworzy pionową ścianę skalną o wysokości 600m. Ze szczytem wiążę się stara góralska legenda Sabały o "zaśnionym wojsku" czyli o śpiących rycerzach. Szlak na Giewont posiada w kopule szczytowej odcinki wspinaczkowe ubezpieczone łańcuchami. Widok zapierający dech w piersiach !
To jedna z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. Znajdują się tutaj stawy polodowcowe, a wśród nich najgłębszy Wielki Staw Polski (80 m głębokości). Szlak prowadzi obok najpotężniejszego wodospadu tatrzańskiego zwanego Wielka Siklawa (70 m wysokości). Schronisko w Dolinie 5 Stawów jest najwyżej położonym po polskiej stronie Tatr (1671 m. npm). Zbydowane z surowego kamienia i pięknie wkomponowane w krajobraz. W dolinie podziwiamy wszystkie formy rzeźby lodowcowej: kotły, wygładzenia skał - mutony, doliny wiszące, moreny i turkusowe stawy.
Projekt i wykonanie: Mateusz Dynda
Copyright: Magdalena Stoch 2024